Yeni Başlayanlar İçin Profesyonel Fotoğraf Çekimi

fotoğraf-çekimi

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN FOTOĞRAF ÇEKİMİ HAKKINDA BİRKAÇ İPUCU

Son zamanlarda, özellikle sosyal medyanın aktif olarak kullanıldığı bu yıllarda fotoğraf çekmek, internete fotoğraf yüklemek oldukça rağbet görmektedir. Özellikle fotoğrafa dayalı bir sosyal medya aracı olan instagramda sanatsal nitelik taşıyan, fotoğrafı çekenlerin emek verdiği görseller mevcut. İşte bu güzel fotoğrafları gören, kendini biraz daha ilerletmek isteyen birçok meraklı, soluğu bir profesyonel makine satan mağazada alıyor ve makineyle çekilen fotoğrafları görüp adeta aşık oluyor ve makineyi satın alıyor. Buraya kadar her şey tamam; ancak makineyi eline aldıktan sonra insan ne yapacağını bilemiyor. Çünkü makinelerin ayarları ( özellikle hiç profesyonel makine ile tanışmadıysanız ) çok karmaşık ve içinden çıkılamaz geliyor. İşte benim yazımın amacı bu noktada sizi motive etmek

Size birkaç konuda fikir vermek istiyorum.

Öncelikle makineden korkmayın. Evet ciddi söylüyorum makineden korkmayın. Mesela ben elime almaya korkuyordum. Çünkü makine fiyatları oldukça ciddi rakamlar ve insan bozmaktan ve zarar vermekten korkuyor. Makine suya, sert bir zemine düşmedikçe ya da lens gibi fotoğrafa önemli etkisi bulunan herhangi bir parçası çizilmedikçe makine bozulmaz. En fazla ayarları bozulur; onu da fabrika ayarlarına döndürerek halledebilirsiniz.

Profesyonel makinelerde fotoğrafa etki eden ISO, diyafram gibi etkenler vardır ve bu etkenleri öğrenip yerinde ve zamanında kullanmayı oturtmak; el alışkanlığı haline getirmek elbette zaman alacaktır. Ancak en azından youtube’dan bu etkenler hakkında birkaç video izlerseniz ilk acemiliğinizi atabilirsiniz. Bu da sizin kendinize olan güveninizi arttırır.

Makineyi manuel modda kullanmalısınız. Çünkü manuel modda kullanmak sizin makineye daha hızlı alışmanızı sağlayacaktır. Ancak, baktınız manuel modda çektikleriniz istediğiniz gibi olmuyor; o zaman moral bozmak yok, birkaç kere otomatik modu kullanmaktan zarar gelmez. Manzara, portre gibi çekeceğiniz fotoğrafın özelliğine bağlı olarak uygun bir otomatik modda resim çekmek de sizi motive edevektir.

Profesyonel makineyle çekilmiş fotoğrafları inceleyin. Özellikle bazı fotoğrafçılar çektikleri fotoğrafın altına fotoğrafın İSO, diyafram ve enstantene değerlerini yazmaktadır. Siz de bu fotoğrafları inceleyip kıyas yaparak (güneşte enstanteneyi kısmış, karanlıkta İSOyu arttırmış gibi) farklı koşullardaki değerleri az çok tahmin ederek manuel modda bunları deneyebilirsiniz.

Fotoğrafçılık bir sanattır. Aslında belki de en önemlisi bu madde. Çünkü fotoğrafçılık makineyi çözmekle bitmeyecek. Mesela bir arkadaşınız ile beraber parktasınız ve ikiniz de fotoğraf çekiyorsunuz. İkinizin de aynı ortamda çektiğiniz fotoğraflar farklı olacaktır. Çünkü ikinizin de algısı, bakış açısı farklıdır. Dolayısıyla fotoğraftaki yorumunuz da farklı olacaktır. Bu yüzden sizin açınızdan güzel olan bir fotoğraf başkası için o kadar da güzel olmayabilir. İşte bu yüzden fotoğrafçılıkta herkesin kadrajı farklı olacak ve bu noktada herkes birbirinden farklılaşacaktır.

 

Sonuç olarak; sizde eğer güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız bunun bir sanat olduğunu asla unutmamalı ve emek vermekten asla vazgeçmemelisiniz. Bol bol gezip çok fazla fotoğraf çekip kendinizi geliştirmelisiniz. Fotoğraf çektikçe siz de fotoğraflarınızın daha iyi olduğunu görecek ve daha çok fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir